Wyjątkowy, szósty już Festiwal Opoczno Folk Attack odbył się w sobotni wieczór na dziedzińcu Muzeum Regionalnego w Opocznie. Wyjątkowy, bo tegorocznej edycji patronował wyjątkowy instrument muzyczny – harmonia. Wyjątkowy, bo udało nam się zgromadzić na jednej scenie trzy wyjątkowe zespoły, które dosłownie porwały publiczność do wspólnej zabawy. I wreszcie wyjątkowy, bo w tym roku udało nam się pobić rekord frekwencji, z czego bardzo się cieszymy.
Punktualnie o godzinie 17:00 Festiwal otworzył dyrektor opoczyńskiego Muzeum Adam Grabowski. Po nim na scenie pojawił się już gość honorowy wydarzenia, najstarszy opoczyński harmonista ludowy Julian Jarząb. Jego sylwetkę i dorobek muzyczny prezentował na scenie dr Jan Łuczkowski. Występy harmonisty przeplatane częścią teoretyczną dawały widzom możliwość nie tylko posłuchania wielu znanych, opoczyńskich utworów, ale również zdobycia wiedzy na temat specyfiki „zawodu” muzykanta ludowego i roli jaką spełniał w dawnej wiejskiej społeczności.
W kolejnej części koncertu Julian Jarząb wystąpił już na scenie wraz ze znaną i utytułowaną kapelą „Opocznianka”. Muzykanci zaprezentowali kilkanaście utworów. Znalazły się wśród nich skoczne, opoczyńskie oberki i żywiołowe polki, które wielu widzów zachęciły do tańca.
Po godzinie 19:00 na scenie pojawiła się znana nie tylko w Polsce multiinstrumentalistka, kompozytorka i wokalistka Karolina Cicha i Spółka. Artystka pochodząca z Podlasia zaprezentowała wraz z zespołem niezwykle ciekawe utwory oddające wielokulturową specyfikę regionu. Wśród repertuaru znalazły się więc utwory polskie, białoruskie, żydowskie, tatarskie czy ukraińskie.
Ostatnim zespołem koncertującym w sobotę na folkowej scenie w Opocznie była śląska „Krzikopa”. Zespół wykonuje własne aranżacje śląskich melodii ludowych, oparte zarówno na najnowszych stylach muzycznych muzyki rozrywkowej, jak i stylów bardziej tradycyjnych. Żywiołowe i niezwykle energiczne utwory prezentowane przez artystów z Górnego Śląska dosłownie porwały publiczność do zabawy.
Podczas Festiwalu goście mogli zapoznać się z plenerową wystawą prezentującą najstarszych muzykantów ludowych regionu opoczyńskiego. Dla wszystkich bezpłatnie serwowany był słodki poczęstunek, kawa i herbata.
Organizatorem odbywającego się w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa Festiwalu Opoczno Folk Attack VI – Harmonia tradycyjnie już było Muzeum Regionalne w Opocznie. Partnerami wydarzenia byli: Gmina Opoczno, Miejski Dom Kultury w Opocznie oraz Biblioteka Publiczna im. Stefana Janasa w Opocznie. Patronat medialny nad Festiwalem objął Gość Niedzielny, Dziennik Łódzki, Kalejdoskop, Telewizja Lokalna Opoczno, Radio Plus Radom, Tygodnik Opoczyński oraz portal Opoczno.info.
Festiwal Opoczno Folk Attack VI – Harmonia! uzyskał dotację ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.