W Muzeum Regionalnym w Opocznie otworzyliśmy dziś wystawę plenerową poświęconą Snutce Golińskiej. Wystawę można oglądać na Placu Zamkowym, tuż przed wejściem do Muzeum. Otwarcia dokonał dyrektor Adam Grabowski wraz z Jarosławem Żyto – prezesem stowarzyszenia Golina z Wyobraźnią. Gośćmi wydarzenia był między innymi dyrektor Biblioteki Publicznej im. Stefana Janasa w Opocznie oraz liczne grono opoczyńskich twórczyń ludowych.
Prezentacji wystawy towarzyszyło także spotkanie ze snutkarkami – Jolantą Łukaszewską i Gabrielą Klauza, podczas którego można było dowiedzieć się o historii snutki czy poznać techniki tego haftu. Goście opowiedzieli także jak wygląda skomplikowany, dziewięcioetapowy proces powstawania snutki oraz o wojennych związkach Opoczna i Goliny. Wystawę będzie można oglądać w Opocznie do 26 października.
Snutka Golińska to rodzaj haftu ludowego powstałego i rozwijającego się od XV w. na terenie Wielkopolski. Nazwa pochodzi od nasuwania czyli unikatowej techniki jego wykonywania. Wyglądem przypomina koronkę, bo jest ażurowa, ale należy do haftów białych, ponieważ zgodnie z tradycją wykonuje się ją na białym płótnie i użyciu białych grubych nici.
Na początku XX wieku haft ten zaczął tracić na popularności, a zainteresowanie samą snutką znacznie zmalało. Do jej odrodzenia przyczyniła się Helena Moszczeńska, ówczesna właścicielka majątku Goliny, która zajęła się organizacją kursów dla kobiet i młodych panien. Spotkania odbywały się w jej dworku. Uczestnicz-ki zgłębiały nie tylko tajni-ki rzemiosła, ale też dzięki Moszczeńskiej wprowadzono nowe, coraz bardziej ciekawsze wzory. Ponadto sntuki zaczęły pojawiać się nie tylko na obrusach, strojach ludowych czy bieliźnie kościelnej, ale też innych ówczesnych rzeczach użytkowych. Dzięki Helenie Moszczeńskiej w Golinie wyrosło nowe pokolenie hafciarek, których dorobek pielęgnowany jest do dnia dzisiejszego. Panie nadal zajmują wykonywaniem tradycyjnych snutek. Po-nadto podejmowane są różnego rodzaju inicjatywy dążące do popularyzacji tego rękodzieła, wykorzystania go w przestrzeni publicznej czy nawet za-istnienia we współczesnej popkulturze.
1 lutego 2022 roku Snutka Golińska została wpisana na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego.
Wystawa i spotkanie realizowane są przez Stowarzyszenie Golina z Wyobraźnią w ramach zadania „Snutka Golińska – biały haft nasnuwany na płótnie – niematerialne dziedzictwo”, które dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Instytutu Dziedzictwa.