O Antonim Mizerze w Muzeum

Poseł Antoni Mizera był głównym tematem prezentacji, którą 3 kwietnia w opoczyńskim Muzeum przeprowadzili uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Opocznie. Prezentacja została zorganizowana w ramach projektu edukacyjno-obywatelskiego zatytułowanego „Posłowie Sejmu II RP. Ich losy i działalność w okresie II wojny światowej i okupacji”. Projekt realizowany jest w ramach rekrutacji do XXV sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży, która odbędzie się tradycyjnie 1 czerwca. Autorami prezentacji byli uczniowie Maciej Kluska oraz Szymon Milczarczyk pod kierownictwem nauczycielki Marzeny Papis, przy udziale muzyczno-nagraniowego „Studia 107”.

Warto podkreślić, że na sali obecni byli przedstawiciele rodziny posła Mizery. Znalazła się wśród nich lokalna poetka Józefa Nita oraz wójt Gminy Sławno Tadeusz Wojciechowski. Dyrektor Muzeum Regionalnego w Opocznie przybliżył gościom także sylwetki innych posłów pochodzących z regionu opoczyńskiego. Widzami prezentacji byli między innymi uczniowie Zespołu Szkół Samorządowych nr 2 im. Kazimierza Wielkiego w Opocznie wraz z opiekunką Ewą Wilk.

Antoni Mizera urodził się 17 stycznia 1886 r. w Buczku koło Opoczna, gdzie prowadził później gospodarstwo rolne. Był członkiem Stronnictwa Narodowego. Czynnie angażował się w życie społeczno-polityczne, za co został na dwa lata zesłany na Syberię. Po powrocie do Polski w wyborach do Sejmu Ustawodawczego w 1919 r. uzyskał mandat poselski. Podczas II wojny światowej, w 1942 roku Antoni Mizera trafił do obozu koncentracyjnego Auschwitz, gdzie został zamordowany.

Udostępnij

Szukaj

Galeria

Muzealne ciekawostki

Na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie znajduje się grób jednego z najbardziej znanych opocznian – profesora Edmunda Biernackiego.

Foto: Krzysztof Szymański

Warto zobaczyć !

Newsletter

Chcesz otrzymywać informacje
o nadchodzących wydarzeniach
w Muzeum?