Wystawy czasowe
„Marian Zach - Hubalczyk, Kolekcjoner, Artysta”
Na ekspozycji można zobaczyć wyjątkowy zbiór kilkuset niezwykle cennych eksponatów, głównie militariów i walorów falerystycznych, które w znacznej większości są historycznie związane z regionem opoczyńskim. Wszystkie z nich pochodzą z prywatnej kolekcji śp. płk. Mariana Zacha z Poświętnego – Honorowego Hubalczyka; Kustosza Tradycji, Chwały i Sławy Oręża Polskiego; zasłużonego kolekcjonera; miłośnika lokalnej historii i propagatora historii Oddziału Wydzielonego Wojska Polskiego mjr. Henryka Dobrzańskiego „Hubala”. Pośród eksponatów znajdą się także wyjątkowe pamiątki po majorze „Hubalu”.
„Wojowie, rycerze, żołnierze”
Wojowie, rycerze, żołnierze” ze zbiorów Piotra Gajdy oraz Muzeum w Piotrkowie Trybunalskim. Na wystawie zaprezentowano rozwój uzbrojenia historycznego oraz przekształcanie się formacji wojskowych sięgających czasów wojów wczesnopiastowskich. Wartość wystawy podnoszą wyjątkowe, kilkusetletnie militaria ze zbiorów piotrkowskiego Muzeum.
„Triennale wycinanki ludowej województwa łódzkiego”
„Opoczyńskie drogi do Niepodległości”
„Kuźnice Drzewickie i Gerlach. Historia w stali wykuta”
Wystawa jest czynna do 13 stycznia 2024 r. Zapraszamy!
„Hübnerowie: Opoczyńska inteligencja przełomu XIX/XX w.”
Wystawa jest czynna do końca czerwca 2023 r. Zapraszamy!
„Z gwiazdą i szopką”
Wystawa jest czynna do 2 lutego 2023 r. Zapraszamy!
„HUBAL. HENRYK DOBRZAŃSKI 1897-1940”
Wystawa została przygotowana przez warszawskie Muzeum Niepodległości oraz Stowarzyszenie „Hubalowa Rodzina” i wpisuje się w 125. rocznicę urodzin „Hubala”. Opoczno jest drugim po Warszawie miejscem, gdzie prezentowana jest wystawa.
Ekspozycja ma postać kilkunastu barwnych plansz, na których przedstawiono wiele interesujących informacji na temat życia i walki Henryka Dobrzańskiego. Na planszach będzie można zobaczyć także szereg unikatowych fotografii. Prawdziwą perełką na wystawie będzie oryginalny Krzyż Srebrny Orderu Virtuti Militari (V klasy), który por. Henryk Dobrzański otrzymał za męstwo i odwagę podczas wojny polsko-bolszewickiej 1920 r. Krzyż znajdzie się na ekspozycji w Opocznie dzięki uprzejmości dowódcy 25. Batalionu Dowodzenia 25. Brygady Kawalerii Powietrznej w Tomaszowie Mazowieckim płk. Adama Semeniuka.
Wystawa jest czynna do 14 maja 2022 r. Zapraszamy!
"Broń czarnoprochowa z przełomu XVIII i XIX wieku oraz malarstwo i grafika o tematyce myśliwskiej"
Wystawa zrealizowana przy współpracy z Wojskowym Kołem Łowieckim „Hubal” w Tomaszowie Mazowieckim oraz Izbą Regionalną Tradycji i Zwyczajów Łowieckich w Czańcu. Prezentuje kilkadziesiąt egzemplarzy broni czarnoprochowej rozdzielnego ładowania pochodzących z przełomu XVIII i XIX wieku. Na ekspozycji zaprezentowano broń o różnej konstrukcji zarówno europejskiej produkcji jak i pochodzącą choćby z Bliskiego Wschodu. Na zwiedzających czekają także interesujące obrazy i grafiki o tematyce łowieckiej.
Patronem wystawy jest Zarząd Okręgowy Polskiego Związku Łowieckiego w Piotrkowie Trybunalskim.
Wystawa jest czynna do końca maja 2022 r. Zapraszamy!
Galeria
Muzealne ciekawostki
Na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie znajduje się grób jednego z najbardziej znanych opocznian – profesora Edmunda Biernackiego.
Foto: Krzysztof Szymański
Warto zobaczyć !
Chcesz otrzymywać informacje
o nadchodzących wydarzeniach
w Muzeum?