Promocja „Wspomnień opoczyńskiego ziemianina 1881-1945”

📙📙 Promocja wyjątkowej książki Szczęsnego Libiszowskiego „Wspomnienia opoczyńskiego ziemianina 1881-1945” miała miejsce w sobotnie popołudnie 5 października w Muzeum Regionalnym w Opocznie. Szczęsny Libiszowski był ziemianinem, właścicielem dworu i majątku w Mroczkowie Gościnnym. Wspomnienia zostały opracowane przez jego wnuczkę prof. dr hab. Marię Antoninę Libiszowską-Żółtkowską i wydane przez opoczyńskie Muzeum.
 
✅ Rodzina Szczęsnego od pokoleń związana była z ziemią opoczyńską. Od pięciuset lat tu były ich rodowe siedziby. Jego antenaci po części tworzyli historię tego regionu. Szczęsny był ich ostatnim przedstawicielem. Mieszkał tu i pracował przez sześćdziesiąt cztery lata, aż do 1945 r. kiedy został wypędzony ze swojego majątku przez władze komunistyczne.
 
✅ Tuż przed promocją dyrektor Muzeum Regionalnego w Opocznie Adam Grabowski wraz z kustosz Lidią Świątek-Nowicką złożyli kwiaty na grobie Szczęsnego Libiszowskiego, znajdującym się na opoczyńskim Starym Cmentarzu.
 
✅ W wydarzeniu udział wzięła wspomniana już wnuczka Szczęsnego – prof. dr hab. Maria Antonina Libiszowska-Żółtkowska wraz z mężem oraz licznie przybyli inni jego potomkowie. Obecny był także burmistrz Żarnowa dr Krzysztof Nawrocki, zastępca burmistrza Opoczna Bartosz Milewski, wójt gminy Aleksandrów dr Paweł Mamrot, Krzysztof Jednac dyrektor Muzeum w Tomaszowie Mazowieckim im. Antoniego hr. Ostrowskiego, dr Agnieszka Zarychta-Wójcicka kustosz Muzeum im. Oskara Kolberga w Przysusze, dr Marcin Łuczkowski zajmujący się tematem ziemian regionu opoczyńskiego oraz dr Paweł Budziński – autor publikacji dotyczących okresu I wojny światowej na ziemi opoczyńskiej.
 
✅ Maria Libiszowska przedstawiła bardzo interesującą prezentację obejmującą charakterystykę wspomnień Szczęsnego Libiszowskiego a także historię rodziny aż do czasów współczesnych.
 
ℹ️ Książka „Wspomnienia opoczyńskiego ziemianina 1881-1945” jest jednym z najciekawszych wydawnictw Muzeum Regionalnego w Opocznie. Jest to prowadzony z wielką skrupulatnością, kronikarski zapis burzliwych dziejów od końca XIX do połowy XX wieku, zwłaszcza wydarzeń z okresu I wojny światowej w regionie opoczyńskim. W drugiej swej części to z kolei pamiętnik, w którym autor przywołuje okres dwudziestolecia międzywojennego wolnej już Polski a także tragiczny czas drugiej wojny światowej. Szczęsny opisuje życie codzienne podczas dwóch wojen i okupacji, wyniszczające przemarsze i kwaterunki wojsk oraz same działania wojenne w okolicy.
 
‼️ Czytelnik może się dowiedzieć między innymi o wyjątkowych postaciach z polskiej historii, które bywały w mroczkowskim dworze. Był to między innymi mjr. Henryk Dobrzański (późniejszy „Hubal”), gen. Bolesław Wieniawa-Długoszowski, gen. Józef Haller czy wybitny polski malarz Wojciech Kossak.
 
‼️ Książka obfituje w mnóstwo niezwykle interesujących ciekawostek z regionalnej historii. Jedną z nich jest chociażby fakt, że Szczęsny Libiszowski był budowniczym kościoła św. Bartłomieja w Opocznie; ofiarował kamień, z którego wybudowana została nowa bryła kościoła. Warto też zaznaczyć, że publikacja opatrzona jest kilkudziesięcioma naprawdę unikatowymi fotografiami, które doskonale obrazują opisywane w pamiętniku wydarzenia.
 
📙📙 „Wspomnienia opoczyńskiego ziemianina 1881-1945” można nabyć w Muzeum Regionalnym w Opocznie. Gorąco zachęcamy do lektury!

Udostępnij

Szukaj

Galeria

Muzealne ciekawostki

Na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie znajduje się grób jednego z najbardziej znanych opocznian – profesora Edmunda Biernackiego.

Foto: Krzysztof Szymański

Warto zobaczyć !

Newsletter

Chcesz otrzymywać informacje
o nadchodzących wydarzeniach
w Muzeum?