Późnym sobotnim popołudniem 23 listopada sala wystaw czasowych Muzeum Regionalnego w Opocznie wypełniła się szczelnie miłośnikami regionalnej poezji. Okazją była promocja najnowszego tomiku poezji Marianny Ksyty zatytułowanego „Na końcu drogi…”. Organizatorami spotkania było Muzeum Regionalne w Opocznie oraz Miejska Biblioteka Publiczna w Opocznie.
Wieczór autorski poprowadził dyrektor opoczyńskiego Muzeum Adam Grabowski wespół z dr. Janem Łuczkowskim oraz dr. Marcinem Łuczkowskim, którzy byli zaangażowani w przygotowanie wydawnictwa. O folklorystyczną oprawę zadbały członkinie Koła Gospodyń Wiejskich z Dzielnej oraz Kapela z Dzielnej pod przewodnictwem Tadeusza Wijaty.
W uroczystości wziął udział także zastępca burmistrza Opoczna Tomasz Łuczkowski, który życzył autorce wielu lat życia i tego, aby tomik „Na końcu drogi…” był zarazem początkiem zupełnie nowej drogi na poetyckim szlaku.
Poezję Marianny Ksyty recytowała sama autorka, członkowie jej wielopokoleniowej już rodziny a także amatorzy poezji z Opoczyńskiego Klubu Literackiego „Nad Wąglanką”. Uczestnicy sobotniego spotkania mogli otrzymać bezpłatnie tomik „Na końcu drogi…” z osobistą dedykacją autorki. W podziękowaniu za dotychczasową twórczość odśpiewali wraz z Kapelą z Dzielnej uroczyste „100 lat”. Życzeniom, kwiatom i słodkim upominkom dla Pani Marianny nie było końca!
Tematyka poezji Marianny Ksyty dotyczy tego co dla autorki bliskie. Jej twórczość jest nie tylko swoistym zapisem życia opoczyńskiej wsi wprowadzającym czytelnika w jej klimat, ale również jest wyrazem miłości do ludzi tam mieszkających i do folkloru opoczyńskiego.
Promowany tomik wierszy „Na końcu drogi…” jest już drugim zbiorem twórczości Marianny Ksyty. W 2008 r. ukazał się wybór wierszy „Kocham Cię ziemio rodzinna”. Tomik wierszy można nabyć w Muzeum Regionalnym w Opocznie oraz Miejskiej Bibliotece Publicznej w cenie 20 zł.
Marianna Ksyta pochodzi z Dzielnej, jest uznaną w środowisku twórczynią ludową i poetką. Jest również członkiem Opoczyńskiego Klubu Literackiego „Nad Wąglanką”. Sama nauczyła się szyć, haftować, robić na drutach, dziergać na szydełku. Wykonuje pająki, rózgi, koronki. Od lat układała także piosenki i przyśpiewki. Na początku nie zapisywała swoich tekstów. Pierwszy zapisany przez autorkę wiersz powstał jako prezent na Dzień Nauczyciela dla wychowawczyni swojej córki.
Organizatorami promocji tomiku poezji Marianny Ksyty „Na końcu drogi…” było Muzeum Regionalne w Opocznie oraz Miejska Biblioteka Publiczna w Opocznie.