Zapraszamy do zwiedzania nowej, niezwykle ciekawej wystawy czasowej zatytułowanej „Wrześniowym cieniom… W 80. rocznicę Kampanii Polskiej 1939 roku na Ziemi Opoczyńskiej”. Na ekspozycji przedstawione zostały przede wszystkim mało znane wydarzenia z historii lokalnej Września 1939, które dla wielu zwiedzających z pewnością będą sporym zaskoczeniem. Z wystawy można dowiedzieć się między innymi o tym, że w pierwszych dniach września 1939 r. w Opocznie i najbliższych okolicach działał 1 Batalion Czołgów Lekkich – najlepszy oddział pancerny Wojska Polskiego II RP oraz, że pierwszy niemiecki generał zginął podczas II wojny światowej właśnie pod Opocznem. Niezwykle ciekawa jest również historia ukrycia i przechowywania w jednej z podopoczyńskich miejscowości sztandaru 43 Pułku Strzelców Legionu Bajończyków, czy zestrzelenia niemieckiego samolotu szturmowego na terenie Sławna przez żołnierzy 23 Pułku Ułanów Grodzieńskich Wileńskiej Brygady Kawalerii Armii Prusy. To tylko niektóre z prezentowanych na wystawie historii.
Dzięki uprzejmości Muzeum Techniki Wojskowej i Historii Regionalnej w Podlesiu Dużym, Muzeum Orła Białego w Skarżysku Kamiennej, Skansenu Rzeki Pilicy w Tomaszowie Mazowieckim, Muzeum w Piotrkowie Trybunalskim oraz Archiwum Państwowego w Piotrkowie Trybunalskim, na opoczyńskiej ekspozycji zobaczyć można wiele ciekawych i nierzadko unikatowych eksponatów związanych z wyposażeniem i uzbrojeniem Wojska Polskiego w 1939 roku. Na miłośników historii wojskowości i uzbrojenia czeka chociażby polska armata przeciwpancerna wz. 36 „Bofors”, legendarny karabin przeciwpancerny wz. 35 „Ur”, doskonały pistolet wz. 35 „VIS” czy ostatnia polska szabla bojowa wz. 34, popularna „Ludwikówka”. Swoistą ciekawostką są również prezentowane drobne elementy polskich pojazdów pancernych – czołgu 7TP, tankietek TK3 i TKS, Renault FT17. Prezentowane są również przykłady uzbrojenia i wyposażenia niemieckiego Wehrmachtu z 1939 roku. Na zwiedzających czeka również część archiwalna, na której prezentowane są sylwetki opocznian, uczestników Kampanii Wrześniowej, liczne nie publikowane wcześniej fotografie i dokumenty.
Wystawa zorganizowana została w postaci atrakcyjnej dla zwiedzających dioramy wrześniowego pola bitwy, która w specyficzny sposób podkreśla tragizm tamtych wydarzeń. Wystawę w opoczyńskim Muzeum można zwiedzać do końca roku.